050618 czerwca br. gościli w naszym mieście uczestnicy Rajdu Kombatanckiego, zorganizowanego przez Ogólnopolskie Środowisko Żołnierzy AK „Jodła” z Prezesem Panią Teresą Stanek na czele. W grupie, liczącej prawie 50 osób, byli Kombatanci, potomkowie żołnierzy ZWZ-AK oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej na Bielanach. Trasa wiodła z Warszawy przez Iłżę, Radom, Sandomierz, Baranów Sandomierski, Opatów. Opiekunem wyprawy był dr Piotr Kurek, członek Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻ AK.
W Sandomierzu odbyło się spotkanie w Ratuszu. Zorganizował je Pan Janusz Jakubowski, Prezes Koła ŚZŻ AK. W sali, gdzie znajduje się portret prof. ppłk. Zbigniewa Kabaty, Honorowego Obywatela naszego miasta, zebrani wysłuchali wystąpienia na temat życia i pracy naukowej oraz twórczości literackiej bohaterskiego partyzanta Oddziału „Jędrusie” i AK. W trakcie spotkania  dr Danuta Paszkowska za wieloletnią działalność na rzecz kultywowania etosu ZWZ-AK wśród młodego pokolenia Polaków została wyróżniona Medalem Komisji do Spraw Młodzieży ZG ŚZŻ AK.
Uczniowie i Absolwenci I LO Collegium Gostomianum: Tomasz Kowal, Marcin Hajdo i Jarosław Masternak recytowali wiersze Zbigniewa Kabaty. Było to bardzo wzruszające spotkanie.
Następnie goście złożyli kwiaty przy Ratuszu na płycie upamiętniającej ofiary faszyzmu, oddali również hołd żołnierzom AK poległym w Pielaszowie-Wesołówce, ofiarom Katynia i Rzezi Wołyńskiej na Cmentarzu Komunalnym.
W turystycznej części pobytu w Sandomierzu uczestnicy rajdu zwiedzili trasę podziemną oraz Bazylikę Katedralną.


Fot: Janusz Bogucki