Obelisk upamiętniający ostatnią bitwę powstania styczniowego na Powiślu
W Ciszycy (gm. Koprzywnica) uroczyście odsłonięto obelisk i tablicę upamiętniającą jedną z ostatnich bitew Powstania Styczniowego, która rozegrała się właśnie w tym rejonie.
Napis na tablicy brzmi:
15 marca 1864 r. na polach gminy Koprzywnica, pod Łukawcem, Radowążem, Kamieńcem, Sperandą i Ciszycą swój ostatni bój z Moskalami stoczyli żołnierze: I Pułku Kieleckiego im. Z. Chmieleńskiego i 3 Pułku Stopnickiego K. Kality-Rębajły z II Korpusu gen. Józefa Hauke-Bosaka. W hołdzie bohaterom walk Powstania Styczniowego 1863-1864 pod Sperandą społeczeństwo Miasta i Gminy Koprzywnica.
W Ciszycy w gminie Koprzywnica uroczyście odsłonięto obelisk wraz z tablicą, upamiętniającą ostatnią bitwę powstańców styczniowych na Powiślu. Wydarzenie miało miejsce 15 marca 1864 roku. W bitwie pod Sperandą - miejscowością, która dziś już nie istnieje, zginęło około stu osób, część z nich utonęła w nurcie Wisły.
Jak powiedział poseł Lucjan Pietrzczyk - to dobrze, że oprócz tych historii wielkich, o których uczymy się w szkołach, jest takie miejsce, jak Ciszyca, gdzie mówi się o tej historii, niby małej, ale składającej się na całe dzieje naszego narodu. Parlamentarzysta wyraził nadzieję, że obelisk będzie miejscem szczególnym, zwłaszcza dla młodzieży, której przypominać ma o poświęceniu i odwadze powstańców.
Burmistrz Koprzywnicy, Marek Jońca stwierdził, że nowe miejsce pamięci jest ważne nie tylko dla mieszkańców Ciszycy, ale również kilku sąsiednich miejscowości,z którymi związana jest historia powstania styczniowego. Dodał, że obelisk ufundowało społeczeństwo, bo ludzie są dumni ze swojej historii.
W uroczystościach oprócz parlamentarzystów naszego regionu i władz samorządowych udział wzięli także strażacy oraz mieszkańcy. Jeden z mężczyzn powiedział nam, że obelisk wraz z tablicą, to wyraz pamięci o tragicznych wydarzeniach. Uroczystości miały ciekawą oprawę. Obecna była m.in. Grupa Rekonstrukcji Historii z Buska Zdroju i Oddział Rekonstrukcji Kawalerii Polskiej im. gen. Stanisława Skotnickiego. Przy obelisku z montażem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy.
Grażyna Szlęzak-Wójcik
(video-foto - Koprzywnica)