W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby swoich bliskich, aby je uporządkować. Są jednak na naszym terenie mogiły zapomniane, których najprawdopodobniej nikt nie odwiedzi. To mogiły żołnierzy walczących w obronie naszej Ojczyzny. W dniu dzisiejszym, wspólnie z dr Danutą Paszkowską oraz młodzieżą z I LO Collegium Gostomianum udaliśmy się do wybranych miejsc głównie na terenie gmin Klimontów, Obrazów i Łoniów, gdzie spoczywają polegli m.in. w Powstaniu Styczniowym, I i II Wojnie Światowej, czy też w wojnie polsko-bolszewickiej.
Wyjazd był nawiązaniem do wydanego w ubiegłym roku przez Starostwo Powiatowe w Sandomierzu albumu „Znaki Pamięci”, w którym zostały skatalogowane tego typu miejsca na terenie gmin Powiatu Sandomierskiego.Odwiedziliśmy m.in. cmentarz wojenny z 1914-1915 r. w Rożkach, cmentarz Legionistów Józefa Piłsudskiego w Górach Pęchowskich, cmentarze wojenne w Beradzu, mogiłę powstańców styczniowych w Olbierzowicach, pomnik Legionistów w Konarach, grób Jędrusiów w Sulisławicach, pomnik poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919 r. oraz poległych żołnierzy AK i BCh w Łoniowie.
Wyjazd zakończył się na cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu, gdzie złożone zostały kwiaty na symbolicznym grobie płk. Antoniego Wiktorowskiego, żołnierzy 72. Pułku Tulskiego oraz przed Mogiłą Pielaszowiaków. Na mogiłach zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Dr Danuta Paszkowska zaopatrzyła każde z tych miejsc komentarzem historycznym.
Żródło: http://www.powiat.sandomierz.pl
Ta, co nie zginęła