kresy wschodnieSpołeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Polaków Pomordowanych na Wołyniu w latach 1939-1947, informuje, że 11 listopada 2009 r. w czasie powiatowych obchodów Święta Niepodległości dokonano odsłonięcia Pomnika. Odsłonięcia dokonali: Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomknika dr Jan Wereszczyński oraz Pani Alina Sochacka członek Komitetu. Usytuowany jest w kwaterze wojskowej przy Cmentarzu Katedralnym obok Mogiły Katyńskiej.
Upamiętnia on ludobójstwo, którego dokonała faszystowska organizacja nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA na ludności cywilnej polskiej II RP na Wołyniu. Ponad 200 000 tysięcy osób w wieku - od urodzenia do sędziwej starości, zostało zamordowanych w bestialski sposób, tylko dlatego, że to byli Polacy.
Trzeba przyznać z wielkim ubolewaniem, że wiedza o tragedii tych ofiar nie jest powszechnie udostępniona w środkach masowego przekazu, w podręcznikach szkolnych, a nawet w encyklopedii, podobnie jak przez wiele lat tragedia ofiar Katynia. Pomnik ten ma służyć zachowaniu pamięci o męczeństwie Polaków na Wołyniu.
Dostępne publikacje:

  1. "Ludobójstwo dokonane przez ww OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia w latach 1939-1945" Władysław i Ewa Siemaszko - dwa tomy.
  2. "Gorzka prawda" - Wiktor Poliszczuk Ukrainiec z Toronto.
  3. "Dzieci Kresów" - Lucyna Kulińska"